Sipariş Telefonları:


0 216 671 98 99 / 0530 498 56 56

Table \'./cemildemirbas_smmsorular/jos_fb_whoisonline\' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO jos_fb_whoisonline (`userid` , `time`, `what`, `task`, `do`, `func`,`link`, `userip`, `user`) \n VALUES (\'0\', \'1516131864\', \'Kayıt dışının nedeni vergi yükü mü?\',\'\',\'\',\'view\',\'http://www.smmmsorulari.net/index.php?option=com_fireboard&catid=26&func=view&id=268&Itemid=62\', \'54.242.250.208\', \'0\')
FireBoard
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Şifrenizi mi unuttunuz?
Kayıt dışının nedeni vergi yükü mü? (0 inceleyen) 
EN ALT Cevapla Beğenilen: 0
BAŞLIK: Kayıt dışının nedeni vergi yükü mü?
#268
merko (Kullanıcı)
Senior Boarder
Gönderiler: 72
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Kayıt dışının nedeni vergi yükü mü? 7 Yıl, 10 Ay önce Başarı: 0  
Kayıt dışının nedeni vergi yükü mü ?

Avrupa Konseyi ile ortak yürütülen Türkiyede Yolsuzluğun Önlenmesi için Etik Projesi kapsamında gerçekleştirilen araştırma için kayıtdışılığın yüksek olduğu tekstil sektöründe önemli yeri olan Bursa İstanbul Denizli ve Gaziantepte 748 firmayla; İstanbul İzmir Denizli Gaziantep ve Sakaryada ise Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı 770 vergi dairesi çalışanı ile görüşme yapıldı. Araştırmadan öne çıkan tespitler şöyle:

Firmalara göre kayıtdışılığın yüksek olduğu sektörler sırasıyla; yüzde 46.9 ile doktor ve avukat yüzde 45.5 ile hizmet yüzde 37 ile emlak yüzde 36.9 ile kuyumcu-sarraflık yüzde 33.8 ile inşaat yüzde 19.3 ile mobilya-dekorasyon yüzde 18.3 ile konfeksiyon ve hazır giyim sektörleri. Çalışanlar açısından ise; yüzde 55.4 doktor-avukat yüzde 46.4 ile hizmet yüzde 44.3 ile inşaat yüzde 44 ile emlak yüzde 29.9 ile kuyumcu-sarraflık yüzde 18.9 ile tekstil-imalat yüzde 14.6 ile konfeksiyon-hazır giyim. Kayıtdışılığın nedenleri; işsizlik hızlı nüfus artışı kentleşme vergi bilinci ve ahlakının yerleşmemesi adil olmayan vergi sistemi.

RAKAMLARLA DURUM

Firmalarda vergi vermek yerine istihdam yaratmanın daha doğru olduğunu düşünenlerin oranı da yüzde 62. Çevremde vergi kaçırmayan yokönermesine firmaların yüzde 16 kesinlikle katılıyorumyanıtı verirken; yüzde 37si katılıyorumdiye görüş beyan etti. Firmaların yüzde 90ı vergi yükünün ağır olması nedeniyle kaçağın olduğunu belirtirken çalışanlarda bu oran yüzde 70. Katılımcıların yarıdan fazlası bir ölçüde Türkiyede vergi sistemi ve harcamaları bir arada derlendirildiğinde vergi kaçırmayı anlaşılır buluyor.

Ankete katılan firmaların yüzde 47si cezaların vergi kaçıranları caydırıcı güçte olduğunu düşünüyor. Vergi cezaları vergi kaçırmayı caydıracak güçtedir önermesine bir ölçüde katılanların oranı ise yaklaşık yüzde 37. Firmaların yüzde 36sı vergi kaçıranların yakalanma olasılığının yüksek olduğunu savundu. Çalışanlarda ise bu oran yüzde 21 seviyesinde.

KAYIT DIŞI İŞÇİ Mİ VERGİ KAÇIRMAK MI?

Firmalar ve çalışanlar İşçiyi sigortasız çalıştırmak vergi kaçırmaya göre daha yanlıştırönermesine katıldıklarını beyan ettiler. Katılımcıların sigortasız işçi çalıştırmanın toplumda yaşayan bir insanın hayatına yaptığı doğrudan etki ile vergi kaçırmanın anonim etkisi arasında fark gözettiği tespiti yapıldı. Firmaların yüzde 55i çalışanların yüzde 49u yasalara aykırı iki fiilden sigortasız işçi çalıştırmayı daha yanlış buluyor.
 
Yetkiliye Raporla   Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
EN ÜST Cevapla
Sistem: FireBoardGönderileri Masaüstünüze Alın
Eğitim seti siparişleri yalnız web sayfası üzerindeki sipariş formu ile alınmaktadır. Sipariş formunu tam ve eksiksiz doldurunuz.
Müşteri Hizmetlerimiz sipariş formunu doldurduktan sonra sizinle irtibat kuracaktır.

 Adresimiz: 
K.Paşa Cad.No.22 Kartal - İst, TÜM TÜRKİYE'YE KARGO ÜCRETSİZ VE KAPIDA ÖDEMELİ GÖNDERİM , Tek yapmanız gereken sitemizdeki sipariş formunu tam ve eksiksiz olarak doldurmaktır.

Siparişlerimiz hafta içi mesai saatlerinde Aras kargo ile gönderilmektedir. Siparişlerinizi bu kriter doğrultusunda kolayca verebilirsiniz.
TEL: 0 216 671 98 99 / 0530 498 56 56

xxxrape 404 - ÕÒ²»µ½Îļş»òĿ¼¡£

404 - ÕÒ²»µ½Îļş»òĿ¼¡£

ÄúÒª²éÕÒµÄ×ÊÔ´¿ÉÄÜÒѱ»É¾³ı£¬ÒѸü¸ÄÃû³Æ»òÕßÔİʱ²»¿ÉÓá£